Středa 5. května 2021, svátek má Klaudie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 5. května 2021 Klaudie

Pěšmo šest hodin, vlakmo dvanáct minut

18. 04. 2021 7:35:01
Ovšem vlak se mohl tratí prohnat bez servítků a navíc se v obloucích aktivně naklápět, kdežto já musel cestou prošmejdit kdejaký pozoruhodný kout a navíc natřikrát aktivně konzumovat svačinu.

Ech, šest hodin sem, šest hodin tam! Každopádně za šest hodin toho uvidím mnohem víc než za dvanáct minut a taky za šest hodin vymyslím výrazně více pitominek, než za dvanáct minut. Nevěříte?

Tak jedem:

To jsem netušil, že opuštěné stavědlo na nádraží může být vyšší než obývaný zámek na skále. Safryš, to musela ale být bohatá dráha!

A taky, neměl pan stavitel skálu pod zámkem utnout tak zhurta. To furt bylo „základová plocha“ a „stavba povolena“ a teď už to výš holt nepůjde. Ale dívá se na to zdola hezky, že?

Zámecký pán si tudíž aspoň vymyslel všelijaké věžičky, obloučky, štítečky a další skopičiny. Dnes by mu to na stavebním úřadu natož u památkářů dozajista neprošlo.

Zámek - nezámek, každou pořádnou krajinou musí jezdit vlaky a basta. Musím se pochlubit, že jsem zvládl hned čtyři činnosti najednou, a sice přežvykovat svačinu, čumět po ženskejch dole na cestě, naštelovat Fotografyho přístroj a ještě zdokumentovat vlak. Jemináčku, o chlapech se říká, že nezvládnou více než dvě činnosti současně - nejsem já nakonec ženská?

Představte si pane Fogl, minulý týden tady z rákosí vylez nějakej blbej pták s oštemlovaným lejstrem, že prej náš kačák nesplňuje ustanovení § 4 odstavec d) zákona č. 547/2017 sbírky ptačích zákonů „O provádění brodění dvou a více ptáků ve vyhrazených částech ptačí unií schválených vodních ploch, ve znění pozdějších předpisů.“ No, neklovnul byste mu jednu?

„Ten, kdo nosí Krista“ by mne vzhledem k mojí mužné váze přes řeku takhle elegantně asi nepřenesl. A dost možná by pragmaticky podotkl, že pro takové případy místní pokrokové zastupitelstvo už před půlstoletím nechalo řeku překlenout celkem zdařilým mostem.

Když už tulák při toulání zavítal do hezkých krajin, má se pořádně rozhlížet, aby si ty hezké krajiny zapamatoval, aby si na ně vzpomněl, až budou jednou blbé časy. Tulák, jenž si toulání blbě pamatuje, může hezké krajiny vyfotografovat, ale musí se pak v blbých časech pořádně rozhlížet, aby si vzpomněl, kam tu fotografii zašantročil.

Tento obrázek v hluboké úctě věnuji autorovi jedné rigorózní práce nadepsané Problematika implementování metody simulace integrovaného vodoteče optimalizací limitovaného modelu urabnizace povodí aplikováním monitoringu multidisciplinárních korelací zainteresovaných faktorů.

Před sto lety se čtyři kilometry mezi obcí a jejím nádražím považovaly za výhodnou docházkovou vzdálenost. Dnes, pokud občan nemá perón čtyři metry od postele, do vlaku ho nikdo nedostane. A tak holt na nádraží už dávno žádný vlak nezastavuje a pan mašinfíra se tu akorát šklebí na fotografy.

A víte co, vy samozvaní nositelé pokroku? Jděte se vycpat se svejma předraženejma koridorama! Nám se líbí trať, kde jede vlak tak pomalu, aby motýli mohli otevřenými okny svobodně létat dovnitř a ven. Akorát teda vagony musejí mít otevírací okna, což je dnes dost zásadní problém.

Opuštěných železničních tunelů u jsem viděl – ó jé. Ale opuštěných silničních tunelů, alespoň v dosahu rodné hroudy středoevropské zase tolik není. Tak tady u řeky máme aspoň jeden.

Jeden můj kamarád s oblibou fotografuje vlaky na pozadí stromů. Na truc přináším obrázek stromů na pozadí vlaku. Ahoj Klondajku!

Zůstaňme prosím, tak sedět, tak pěkně nám to sluší, s jakým oduševněním, beze vší strojenosti a škrobenosti vypulujeme oči na krajinu. Jistěže si myslíme, jak to bude krásné, až na jaře místo těch pustých míst nyní rozloží se tu koberec lučních pestrých květin, kterejžto koberec vobjímá potůček a my sliníme tužku, sedíme na nějakém pařezu a píšeme básničku do blogu i-dnes.

Nejsem si jist, zda bych dnes ještě dal výpočet staticky neurčitě uložené prutové soustavy, ale jsem si bezpečně jist, jakou přezdívku měl docent, který nám to přednášel: Styčník.

A pan profesor, jenž na mne kdysi při zkoušce z částí strojů dorážel rafinovanými otázkami, by taky asi nerozdýchal, pokud bych rozšafně zahlásil: jářku, na šnekovém soukolí u nás na rybníčku na nějakém tom milimetru plus mínus autobus vůbec nesejde, není-liž pravda?

Tak, kdo bude rychlejc v cíli po patnácti kilometrech v okresním městě? Zatímco odjezdový „klacek“ před vlakem je ještě „na stůj“, motorkář už pečlivě zahřívá svůj stroj. Ale jen co se rameno „klacku“ ohne nahoru, budeš mít co dělat, milý mothoristo. Tenhle motorák to v obloucích totiž bude taky pořádně klopit!

A víte, že nakonec ani nevím, kdo byl v cíli první? Koneckonců, kdo si má takovou pitominku pamatovat ...

Hlavně, že fšecky obrázky jsou moje.

Autor: Zdeněk Šindlauer | neděle 18.4.2021 7:35 | karma článku: 24.38 | přečteno: 562x

Další články blogera

Zdeněk Šindlauer

Od pondělka služební cesty už jenom pěšky

poněvadž poslední služební kánohéhu nám ostré šutráky pod ploučnickým jezem v Březinách nastrouhaly na korbáčiky, a všechny ostatní dopravní prostředky nám šílenci zakážou.

2.5.2021 v 7:35 | Karma článku: 42.89 | Přečteno: 8847 | Diskuse

Zdeněk Šindlauer

„Arciť krajina tato jest jedna z třech nejkrásnějších ...“

pravil světa znalý Friedrich Heinrich Alexander svobodný pán von Humboldt, když L. P. 1844 zdolal Milešovku. On to ovšem samozřejmě zahlásil v němčině, navíc z českého pohledu s poněkud pobuřujícím dodatkem „... v Německu“.

4.4.2021 v 7:35 | Karma článku: 23.12 | Přečteno: 390 | Diskuse

Zdeněk Šindlauer

Vážení hejhulové, covid-pas račte strčiti sobě za klobouk

neb my svobodní lidé cestujeme prstem po mapě a nějací covid-pasoví hejhulové nám do toho nemají co kafrat. Jediné co potřebujeme, je aspoň jeden prst, nějaká pokud možno inteligentní mapa a popřípadě brejle.

28.3.2021 v 7:35 | Karma článku: 24.68 | Přečteno: 995 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jan Lněnička

Dále od cyklisty dále!

„Řidič bude muset při předjíždění míjet cyklistu nejméně ve vzdálenosti 1,5 metru. Kde je povolena rychlost 30 kilometrů za hodinu, bude muset předjíždějící řidič dodržet vzdálenost nejméně jeden metr.“

5.5.2021 v 18:29 | Karma článku: 4.75 | Přečteno: 159 | Diskuse

Jan Andrle

Rostlinky

Žehráme tu na politiku, lidské pinožení, ale nemyslete, ona ta příroda, taky nic moc. Jsou to dva roky, co jsem si ji připustil k tělu. A výsledky? Ani se neptejte.

5.5.2021 v 14:12 | Karma článku: 15.59 | Přečteno: 278 | Diskuse

Jan Klar

Deník spisovatele – komu vadí éra vyprázdněných pánů Hřebejků?

Zmiňovat další počin Jana Hřebejka, kterým je zábavný krimiseriál na ČT1 nazvaný Boží mlýny, je zjevně nepodstatné. Coby kdysi talentovaný režisér se stal symbolem bezvýznamnosti,

5.5.2021 v 11:50 | Karma článku: 27.36 | Přečteno: 630 | Diskuse

Helena Vlachová

Současná vláda už nad sebou ztratila vládu

Augiášův chlév. Nebo také galimatyáš. To ve mně vyvolává konání současné vlády, jež nad sebou ztratila jakoukoli vládu.

5.5.2021 v 9:10 | Karma článku: 28.16 | Přečteno: 604 | Diskuse

Jan Andrle

Spekulace, lži, velezrada

Tak se nám to pěkně zamotává. A čím zamotanější všechno bude, tím líp pro koho? Vlastně ani to není úplně jasné.

4.5.2021 v 22:22 | Karma článku: 19.00 | Přečteno: 743 | Diskuse
Počet článků 520 Celková karma 28.15 Průměrná čtenost 1395

Jsem relativně zachovalý daňový poplatník, vybavený jednou manželkou, dvěma dítky, pěti a půl křížky v baťochu na hřbetě, jakož i dvaceti nadnormativními centimetry a kilogramy; dlouholetý technik strojař; zvědavý čtenář; příležitostný pisálek a kreslíř pro radost; občasný tramp a osamocený tulák; milovník krajin všeho druhu, železnic, češtiny a srandy. O věcech veskrze železničních jsem vypotil asi tisíc obrázků, šest knížek, z nichž poslední zove se "Prasákův deník", a sbírku statí, třeba tady: http://www.zelpage.cz/?story=1&autor=7675

 

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Co právě poslouchám

více

Najdete na iDNES.cz