Sobota 30. května 2020, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 30. května 2020 Ferdinand

Co udělá muž, když nepřeskočí řeku?

1. 12. 2019 7:35:01
Přebrodí ji? To vižejo. U břehu uklouzne po zmrzlé žábě a žuchne do vody. Přeplave ji? To určitě. Uprostřed se nadechne a utopí zuby. Přehoupne se pomocí tyče? Jo - a tyč se v bahně zapíchne a skokan na ní bude viset do pondělka.

Inu, pakliže je muž takový měkkoň, musí holt pochodovat pobřežím tak dlouho, dokud jeho choutky neuspokojí nějaký most. Ale vězte, kolikrát taková nucená pobřežní pouť vůbec není ke škodě a protějšího břehu chtivý pochodující nakonec může potkat plno zajímavých věcí.

Trpícímu pochodujícímu, omámenému vidinou protějšího břehu, na podzim neradno zdržovati se bezprostředně na nábřežní hraně. Popadané listí z nedostatku jakékoli rozumné činnosti uličnicky zakryje pobřežní bahýnko a má pak hroznou prču z toho, když do této důmyslné pasti nepozorný pochodující vleze, uklouzne, po zadku elegantně sjede do vody a když se z ní jako ichtyl hrabe ven, utopí v ní svačinu.

Jsa znenadání bez potravy, zapomene muž na skákání přes řeku a soustředí se na to, co by mohl sežrat. Jenomže je ještě větší měkkoň, než jsme doufali; nalezené houby jej rozněžní a místo toho, aby je slupl, pouze je vyfotografuje a v teple domova pak ve Smotlachovi listuje, zda by tu konzumaci přežil.

Ve škole souška učitelka pravila, že lišejník roste vždycky na severní straně. Suchopární vědci oproti tomu tvrdí, že naopak na jižní straně. Příroda má lišejník tam, kde ji napadne. Tak přátelé, vyberte si.

Muž, jenž sleduje, jak mu v nádraží na protějším břehu brzdí poslední vlak, to má docela blbý. Nezbude mu, než se rozpomenout na pravidla bivakování v nezasněžené zimě.

Nerozpomene-li se muž, dopadne jako tahle slunečnice, či co to bylo předtím, než se stalo zmrzlinou. Nicméně, je-li muž vybaven botkami vystlanými blahodárným polštářováním proti kose, fotografuje se to dobře.

V takovémhle Řáholci, a ne v nějakém trapném deštném háječku u Halyvúdu měli natáčet Predátora. I když uznávám, že americký film by asi nerozdýchal, kdyby se nadčlověk Arnold zamotal do kořenů, hodil by trapnou tlamu a ohnul si hlaveň své henryovky, a pod krasavcem predátorem by pro změnu rupla větev prožraná mechy a lišejníky.

Je-li po břehu pochodující muž postižen náklonností k železniční dopravě, pak se namísto vyhledávání mostu přes řeku ohlédne po každé sukni trati a neznaje zdejší jízdní řád nenápadně půl hodiny číhá na nějaký vlak. Jedva ze zoufalství cvakne alespoň rádoby umělecký motiv traťového oblouku a definitivně vypne techniku, prosviští vlak vůkol jako by se nechumelilo.

Probůh, kterej jouda tuhle lavičku sbastlil? Lavička u řeky přece má být výhledem k řece! Až se šílený muž vrhne do chladných vod v zoufalství z neúspěšného hledání mostu, tak k tomu uchvatilel lavičky bude zády a místo aby zachraňoval tonoucího plavce, bude čučet na bůhvíco v roští.

Druhého břehu chtivý pochodující se mostu k druhému břehu nedočkal, načež nuceně došel až do města, kde je ovšem obšťasten nenadálou změnou jízdního řádu. Z nebe (případně z ředistelství drah) spadlý vlak jej konečně dopraví na kýžený druhý břeh protivné řeky.

Sečteno a podtrženo, trpící muž se na druhý břeh řeky sice dostal teprve dík technickému kumštu páně Stephensonovu, zato jej ale cestou pobřežím napadlo tolik pitomin, že to dalo na celý článek. Někdy je prostě lepší řeku nepřeskakovat.

Ostatně mám za to, že stodvacetikilový masťa, napěchován do vaťáku a kanad, by dvanáct metrů do dálky nedal ani kdyby mu na břeh k rozběhu položili prvotřídní tartan.

Fšecky obrázky jsou moje.

Autor: Zdeněk Šindlauer | neděle 1.12.2019 7:35 | karma článku: 23.83 | přečteno: 480x

Další články blogera

Zdeněk Šindlauer

Tajemná jednotko blbosti, kde vězíš?

Tedy, vězíš-li vůbec? Cožpak nelze říci třeba: mějme dvě libovolné blbosti A a B, z nichž blbost B je stokrát větší než blbost A? Čili, aniž bychom znali jednotku blbosti, je nabíledni, že blbost B je nejspíš kapitální bejkárna.

17.5.2020 v 7:35 | Karma článku: 37.22 | Přečteno: 7300 | Diskuse

Zdeněk Šindlauer

É pericoloso sporgersi

Kapišto? Ne? A co takhle: „Ne pas se pencher au dehors.“ Taky nic? No to je pak těžký, když nejezdíte vlakem! Tak tomuhle ale už rozumnět musíte: „Nenahýňajte sa u okien.“ Furt nic? Jo – ono to už ve vlacích není?

26.4.2020 v 7:35 | Karma článku: 34.22 | Přečteno: 1238 | Diskuse

Zdeněk Šindlauer

Propisovačky za dvě padesát, kde jste?

Zpravidla nebyly chloubou designérství. Zapomenuty v kapse bestiálně pouštěly barvu. Po týdnu v šupliku sveřepě zasychaly. Ustavičně jim upadával okousaný čudlik na vysunutí tuhy. Po rozebrání už nikdy nešly složit.

8.3.2020 v 7:35 | Karma článku: 34.29 | Přečteno: 1144 | Diskuse

Zdeněk Šindlauer

Tam, kde bledé tváře klepou kosu

Znám kaňon, kde bledé tváře klepou kosu tak, že jak to nahoře u Manitoua slyší náčelník Tašunka, drbe se za orlím pérem, že byl takový měkkouš a s bílými vojáky čestně válčil, místo aby z nich v tomhle kaňonu nadělal nanuky.

2.2.2020 v 7:35 | Karma článku: 22.46 | Přečteno: 572 | Diskuse

Další články z rubriky Ostrava

Lenka Čermáková

Ostrava - technická - Dolní Vítkovice

Industriální architektura, vzdělávání, kultura téměř v centru Ostravy. Jedná se o ojedinělý prostor, kde se mezi lety 1828 až 1998 těžilo uhlí a vyrábělo surové železo.

26.5.2020 v 20:47 | Karma článku: 15.16 | Přečteno: 231 | Diskuse

Lenka Čermáková

Ostrava - technická - BÝVALÝ DŮL PETR BEZRUČ

Důl Petr Bezruč (dříve Důl Terezie) byl činný od roku 1843 až do roku 1992. S útlumem těžby uhlí na Ostravsku a zastavením dolování v samém centru Ostravy došlo postupem času i na zastavení těžby v dole Petr Bezruč.

17.5.2020 v 8:00 | Karma článku: 8.69 | Přečteno: 99 | Diskuse

Lenka Čermáková

Rezavka - rezervace uprostřed města

Myslíte, že ve městě nemůže existovat přírodní rezervace? Věřte, že může. V Ostravě jednu takovou máme. Jmenuje se Rezavka a je tam nádherně.

15.5.2020 v 8:02 | Karma článku: 20.18 | Přečteno: 272 | Diskuse

Katerina Kaltsogianni

Saudek, který chtěl mít dítě se svojí dcerou

slaví 85. narozeniny a mně se dělá špatně z toho, co čtu. On svojí dceru miloval, ona jeho ne, protože šla na potrat. Má sedm dětí, tisíce milenek a jednu oprýskanou zeď, která mu vytvořila image k jeho aktům. Ta zeď je zajímavá.

13.5.2020 v 19:56 | Karma článku: 35.54 | Přečteno: 2706 | Diskuse

Lenka Čermáková

Z Kamence na haldu Emu a zpět kolem Slezskoostravského hradu podél řeky Ostravice

Bylo krásné slunečné ráno. Proč si ho tedy trochu neokořenit výhledem na město? Při přemýšlení kam se vydat, jelikož spousta vyhlídek je kvůli koronaviru zavřená, jsem si uvědomila, že jsem už nějaký ten pátek nebyla na Emě.

10.5.2020 v 8:42 | Karma článku: 20.32 | Přečteno: 317 | Diskuse
Počet článků 505 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1392

Jsem relativně zachovalý daňový poplatník, vybavený jednou manželkou, dvěma dítky, pěti a půl křížky v baťochu na hřbetě, jakož i dvaceti nadnormativními centimetry a kilogramy; dlouholetý technik strojař; zvědavý čtenář; příležitostný pisálek a kreslíř pro radost; občasný tramp a osamocený tulák; milovník krajin všeho druhu, železnic, češtiny a srandy. O věcech veskrze železničních jsem vypotil asi tisíc obrázků, šest knížek, z nichž poslední zove se "Prasákův deník", a sbírku statí, třeba tady: http://www.zelpage.cz/?story=1&autor=7675

 

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Co právě poslouchám

více

Vodafone měl masivní výpadek. Hodiny nefungovaly prakticky žádné služby

Lidé po celém Česku zaznamenali ve čtvrtek odpoledne výpadky služeb Vodafonu včetně bývalých služeb UPC, ať už šlo o...

Monika Bagárová porodila. Dcera dostala jméno po mamince Muradova

Zpěvačka a porotkyně SuperStar Monika Bagárová (25) je maminkou. Se šťastnou novinkou se pochlubila fanouškům na...

Museli jsme prodat chalupu. Dcera se rozvádí a potřebuje peníze, říká Žilková

Veronika Žilková opustila minulý měsíc v Izraeli svého manžela Martina Stropnického a vrátila se do Česka. Její maminka...

Milenec? Ano, ale nezapomínejte na důležitá pravidla nevěry

Nejen muži, ale i ženy často utíkají za potěchou mimo domov. Hledají si milence, který jim dá to, co ve vlastní ložnici...

Zrušení daně z nabytí nemovitosti budí rozpaky. Kdo na něm vydělá?

Vláda schválila zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitosti výměnou za zrušení odpočtů úroků u úvěrů na bydlení z...