Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tisíc a jedna cesta z práce domů

16. 07. 2017 7:35:01
Takový exot, abych si počítal cesty z práce domů, nejsem, pročež onen tisíc budiž brán literárně. Ačkoli - není daleko větší exot ten, kdo nechá auto ve firmě a jako soumar se táhne tři kiláky domů po svých?

Jenomže, když ta soumarská podvečerní putování k domovu bývají kolikrát tak pěkná ....

Po pár minutách mám asfaltového chodníku typu „zemětřesení v Himálaji“ plné kecky, tak seběhnu dolů k řece a kontroluji, jak je na tom ten hezký most, který za posledních devadesát let kromě asi dvojího natření zábradlí neprodělal žádnou opravu. Jo, ten mě nejspíš přežije.

Pýcha socialistického dopravního inženýrství po třiceti letech naštěstí alespoň místy jakž takž splynula s městem a řekou. „Kámo, tohle je náš flek!“ zahuhlal tiskový mluvčí místních houmlesáků.

Holky, vy se máte! Nemusíte se před koupáním sprchovat, plavky neřešíte, lezete do vody odkud chcete a městským úřadem bedlivě prozoumaný a schválený návštěvní řád vodoteče máte u šosu ...

Vodní hrad bez vody – no není to paráda? Už je to dávno, co jsme tyhle malé české Benátky prolézali s buřtovými baterkami a ve vlhkém sklepě žížalami mučili Halbicha ze třetí Á, poněvadž školníkovi nabonzoval, kdo na záchodě počůral strop.

Když jsme občas pana jezného z technických služeb ukecali, vzal nás tajně s sebou na most a dovolil nám po koleji popojíždět vozíčkem nad jezovými poklopy a plivat dolů do vývařiště. Pohříchu už z toho jezu dnes moc nezůstalo; mimochodem ho před sto lety navrhl tatínek herce Bohuše Záhorského.

Jako na staré kolorované pohlednici někde od Sény ... vlevo bývala cukrárna, fotoslužba a knihy, vpravo hračkářství, hudebniny, rudoarmějěc a pan krejčí, co mi šil první opravdové manšestráky. Jo, to jsem ještě býval pionýr.

Stíny se už notně prodlužují, otevírací doby znaveny skončily, vietnamský capart vypískl „počkejte na mně, vole!“ a vběhl za kluky do průchodu. Za dumpingových pět korun mi Turek z kebabárny prodal poslední pizzovou výseč.

Ještě že věžičky na radnici nemají uši. Kdyby slyšely občasná radniční moudra paní konšelek a pánů konšelů, ohnuly by se hrůzou až dolů k dlaždičkám na náměstí. Ovšem, radnice musí být vznešená, to mi nikdo nevymluví.

Celá staletí bdí svatí z morového sloupu na náměstí nad osudy lidí, z nichž jen málokdo k nim nahoru povzhlédne. Nu což, dnes je nová doba a nestavíme morové sloupy, nýbrž zdravotní pojišťovny. Jestlipak se ta dnešní bude na náměstí taky několik staletí?

Pod sloupem Nejsvětější Trojice jsem prošel tolikrát, že by to nespočítal ani můj profesor matematiky (a ten spočítat jistě uměl). Až jednou jsem se dole na chvíli zastavil a pohlédl vzhůru. Co myslíte, že mě napadlo? No samozřejmě – vyškrabat se tam nahoru a rozhlížet se po světě jako poustevník stylista, jenž po celý život se sloupu neslezl dolů ...

Pana Marie Sedmi radostí dohlíží na řádný výkon funkce veřejného osvětlení. Navzdory svému celkem důstojnému věku si pod ní tu a tam v létě koupím zmrzlinu. Cukr v krvi mám ou kej, tak co by.

Řekněte, komu z vás se poštěstí cestou z práce domů jít jadranským letoviskem? Miliony Čechů se dohadují o nejlepší letní cestě autem do Chorvatska – já se projdu všední cestou z práce a mám vystaráno.

Kdybych si v každé putyce, co jich po cestě z práce domů je, dal jedno pivo, zřejmě už v půlce náročné pouti bych byl postižen chodníkovým lišejem, a od dědka by mne v souladu se zákonem č. 37/1989 Sb. O ochraně před alkoholismem a jinými toxikomaniemi v platném znění vyrazili ven.

Kdybych při každé cestě z práce domů přinesl k památníčku výročí stříbrné svatby císaře Františka Josefa prvního jeden kamenný sloup nebo sloupek, jaké tu bývaly před rozkradením, měli bychom dnes v městském parku takový malý český Gerlachovský štít.

Pár set metrů pochoduji z práce i nefalšovanou lesní cestou. Zdejší stromy nemají evidenční čísla a zrzavé veverky na procházejících daňových poplatnících loudí něco na zub. Což mne znejistí, zda jsem náhodou po cestě neměl koupit něco k večeři. Ale asi ne, ostatně už mají všude zavřeno a magormarket je až za městem.

Nuže, není takové putování na sklonku pracovního dne pohlazením duše? Jenom pak nesmíte doma spáchat nějakou nepředloženost. Třeba začíst číst zprávy na internetu.

Jo, a musíte počítat s jednou nepříjemností. Budete totiž bez večeře.

Autor: Zdeněk Šindlauer | neděle 16.7.2017 7:35 | karma článku: 23.32 | přečteno: 514x

Další články blogera

Zdeněk Šindlauer

Od roku 2027 musí všechny silnice vést s kopce

Během jízdy po silnici s kopce spalovací motor při zařazené rychlosti nemá žádnou spotřebu a tudíž neprodukuje žádné emise. Vlády unijních zemí proto musí do roku 2027 zajistit, aby všechny silnice vedly s kopce.

17.9.2017 v 7:35 | Karma článku: 37.39 | Přečteno: 1497 | Diskuse

Zdeněk Šindlauer

Heč, Vopičková, zdolal jsem Hůrku!

A dal jsem ji bez kyslíkové masky a v letních čuňaskách, v nichž chodím do práce. Akorát jsem na vrcholku funěl jak hroch v říji, neb jsem těsně před výstupem dočista zblbnul a zdolal horu jedním náběhem - jako za mlada.

10.9.2017 v 7:35 | Karma článku: 17.94 | Přečteno: 303 | Diskuse

Zdeněk Šindlauer

Učitelům se počet zubů zvýší o 50 %

Mí učitelé mě kdysi hodlali pohlavkovat, škrtit, smažit, krájet na nudličky, rozpouštět v kyselině, zahrnout buldozerem do škarpy, rozšmelcovat do bas na pivo, užabákovat a i zabít.

3.9.2017 v 7:35 | Karma článku: 30.69 | Přečteno: 942 | Diskuse

Zdeněk Šindlauer

Holky z rozmnožovny

Kdysi jsem psal, že v každé fabrice jsou vždy nejdůležitější vrátný, uklízečka a mzdová účetní. Ale v každé pořádné fabrice také byla kancelář, jejíž dveřní kliky se každý zralý muž chápal v nevšední úctě, vece „jdu se množit!“

27.8.2017 v 7:35 | Karma článku: 24.64 | Přečteno: 1304 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jan Pražák

Horňáci a dolňáci

Kdo by neznal ono klasické dělení nás chlapů podle toho, zda jsme víc okouzleni ženskými ňadry nebo klínem.

22.9.2017 v 21:32 | Karma článku: 12.80 | Přečteno: 451 | Diskuse

Klára Tůmová

To bude veselo!

Ne každé vylepšení je opravdu k lepšímu, ne všechno nové přinese ulehčení a pohodlí. Zvlášť když se vyskytne moucha a všechno jde ne úplně dobrým směrem. Jó, tady bude brzy veselo. Ovšem nebudu to já, kdo se pobaví.

22.9.2017 v 21:04 | Karma článku: 7.00 | Přečteno: 199 | Diskuse

Libuse Palkova

Sex je nás-dělá dobře mně i tobě

Povzbuzena úspěchem předchozí soutěže, týkající se názvu jaderné elektrárny, rozhodla jsem se vyhlásit další. O čem bude, snad dostatečně napovídá nadpis, který jsem si vypůjčila z jedné známé písničky.

22.9.2017 v 19:55 | Karma článku: 9.41 | Přečteno: 563 | Diskuse

Jana Slaninová

Hirudoterapie: jak být kruci sexy v plenkových kalhotkách?

"A příště vám dám pijavky na kostrč." Tak. A mám to mít. Aby se nastartovala činnost lymfy a vylepšilo se fungování mého těla co se týče vnitřních ženských orgánů, musím něco vydržet.

22.9.2017 v 19:50 | Karma článku: 10.68 | Přečteno: 237 | Diskuse

Jaroslav Nedobitý

Odstřelovací puška Ruger 10/22 – malorážka na kontrolu “demonstrantů”

Izrael, Pásmo Gazy roku 2000 – ulice jsou opět plné demonstrujících. Takzvaná druhá intifáda je v plném proudu. Demonstrujících je stále víc a víc, hrozí násilnosti.

22.9.2017 v 15:38 | Karma článku: 15.34 | Přečteno: 792 | Diskuse
Počet článků 436 Celková karma 24.74 Průměrná čtenost 1452

Jsem relativně zachovalý daňový poplatník, vybavený jednou manželkou, dvěma dítky, pěti křížky v baťochu na hřbetě, jakož i dvaceti nadnormativními centimetry a kilogramy; dlouholetý technik strojař; zvědavý čtenář; příležitostný pisálek a kreslíř pro radost; občasný tramp a osamocený tulák; milovník krajin všeho druhu, železnic, češtiny a srandy. O věcech veskrze železničních jsem vypotil asi tisíc obrázků, šest knížek a sbírku statí, třeba tady: http://www.zelpage.cz/?story=1&autor=7675

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Co právě poslouchám

více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.