Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejznámnější český úředník vyšel z úřadu

28. 05. 2017 7:35:01
V pátek, již několik minut před koncem zkrácené pracovní doby, se před úřadem o výhodná místa přetlačovali novináři a televizní štáby, aby jako první zaznamenali odchod nejznámnějšího českého úředníka Káji Jiřínka z úřadu.

Minulý týden Jiřínek dostal od vedoucího kanceláře svolení k předčasnému odchodu z úřadu s podmínkou, že v případě porušení zákona o státní službě nastoupí po skončení řádné pracovní doby do archivu úřadu a prominutou pracovní dobu zde napracuje promazáváním pákových mechanismů archivovaných pořadacích šanonů.

Jiřínek se proslavil útěkem z přísně hlídaného úřadu, když na prostest proti liknavosti referátu sociální péče o zaměstnance úřadu, který se dle Jiřínkova mínění nedostatečně zabýval jeho stížnostmí na nadstandardní mazlavost knedlíků v kantýně pro nižší úředníky, překonal čtvery kancelářské a chodební protipožární dveře, dvojí schodiště a vstupní otáčivý turniket z pochromovaných trubek a se zpětnou západkovou brzdou.

Konečně krátce před patnáctou hodinou, pozdravován voláním známých a svých obdivovatelů z řad klientů a podřízených, objevil se Jiřínek v recepci úřadu, a po načtení odchodu a zběžné kontrole aktovky, při níž mu uniformovaná ochranka zabavila pytlík od svačiny, s rozpačitým úsměvem vešel do hloučku čekajících.

„Děkuji vám všem za podporu, kterou jste mi po celou mojí pracovní dobu vyjadřovali,“ prohlásil Jiřínek, oděn v jednoduchou zelenou košili s krátkými rukávy, čímž vynikly jeho sýrově bílé polívkové bicepsy, vyčpělé dlouhodobým mačkáním kláves Ctrl+c a Ctrl+v. „Chtěl jsem nejprve odejít nepozorovaně zadním východem pro náměstky a vedoucí referenty, ale nemám tam na parkovišti žádné služební auto, tak jsem raději vyšel recepcí. Kromě toho to takhle mám blíž na tramvaj,“ popsal Jiřínek své poslední okamžiky na půdě úřadu.

„Samozřejmě máme v úřadu referenta, který úředníky odcházející z úřadu do města na tento psychicky náročný přechod připravuje - například jim vysvětluje, že při zakoupení mleté kávy ve večerce naproti úřadu nemusejí vyplňovat strukturovanou žádost – ale i tak to pro některé spoluúředníky může být nezvladatelná situace a policejní hlídka je pak musí vrátit zpátky před úřad“ vysvětluje Jiřínek, jak se hodlá vyrovnat s přechodem pro chodce přimo před úřadem.

„Co přesně teď hned budu dělat, to nevím,“ zvážní Jiřínek při jednom z dotazů. „Víte, největší změnou asi je, že tady venku neplatí žádné standardní úkony pro vyplňování formulářů a nebo nenarazíte na chlívečky s povinnými údaji. Najednou vidíte, že hodně lidí pracuje, aniž by při práci něco tiskli a razítkovali, nebo že v krámě běžně mají rohlíky bez evidenčních čísel. Kam zrovna teď půjdu, si nechám pro sebe; chápejte, že po tolika hodinách, odpracovaných na úřadě, člověk potřebuje trochu času a klidu, aby si přebral myšlenky.“

„Otázku, z čeho budu mimo úřad žít, pokládám za řešitelnou,“ zamýšlí se Jiřínek nad dalším z dotazů. „Výplatní termíny máme pravidelné, minulý měsíc jsem v souladu s kariérním řádem povýšil do kategorie „občas samostatně myslící“ a pan ministr naznačil, že úředníkům budou v listopadu platy zvýšeny o deset procent. Kromě toho máme důkladně propracovaný platný Úplatkový řád.“

„S tím, že jsem prý nejznámější český úředník, toho asi moc nenadělám,“ usmívá se Jiřínek. „Uvědomuji si ale také, že někteří mí klienti, kterým jsem jejich žádosti nevyřídil tak, jak by si oni představovali, a mého svobodného pohybu mimo úřad mohli využít třeba k vyřizování účtů. Také proto nebudu dopředu říkat, kde a kdy budu pobývat, nebo co přesně budu dělat. I když samozřejmě nejsem ozbrojen razítky, šanony nebo obrannou klávesnicí vzor 14.“

S Jiřínkovými postoji se ztotožňuje i psycholog, speacializovaný na přechody úředníků z kanceláře na ulici a naopak. „Co do náročnosti si takové změny nijak nezadají se situacemi, kdy se astronaut po několikaměsíčním pobytu v kosmické lodi vrátí na zem. Tak jako on si například musí zvyknout na zemskou tíži, o níž my, běžní smrtelníci, vůbec nepřemýšlíme, úředník se musí adaptovat třeba na fakt, že v tramvaji, kterou jede domů, není otáčivé křeslo s nastavitelnými loketními a bederními přídavnými opěrkami a hydraulickým posilovačem jednoručního zvraceče hlavního opěradla do lůžkové polohy, nýbrž látková sedačka, na níž celý den prochrápal bezďák, známý pod přezdívkou Tchořivoj.“

Kája Jiřínek byl v kanceláři každodenně od 8 do 16 hodin od pondělí do pátku s výjimkou doby vždy mezi 9:00 - 9:15 a 12:00 - 12:45, kdy měl v souladu s Pracovním řádem nárok na přestávku ke kafi a k obědu. Ve středu první přestávku přetáhl o 8 minut, kdy se příliš dlouho pachtil s otevřením smetany do kafe, za což byl potrestán shasnutím monitoru a opětovným přihlášením do přiděleného služebního počítače.

Reportáž o tom, jak Kája Jiřínek vyšel z úřadu, přineslo 17.885 zpravodajských portálů a jeden plašan o tom dokonce sepsal blog. Což budiž dokladem o skvělé kondici České republiky, jejíž občané nemají jiné starosti. Šťastná to země!

Autor: Zdeněk Šindlauer | neděle 28.5.2017 7:35 | karma článku: 19.66 | přečteno: 821x

Další články blogera

Zdeněk Šindlauer

Rozkaz zněl jasně: žena s koženou brašnou nesmí projet!

Napínavými příběhy se jen hemžím. No, ona je to v podstatě taková mravenčí práce, blogy a zase blogy ... nu tedy dobrá.

23.7.2017 v 7:35 | Karma článku: 22.85 | Přečteno: 1264 | Diskuse

Zdeněk Šindlauer

Tisíc a jedna cesta z práce domů

Takový exot, abych si počítal cesty z práce domů, nejsem, pročež onen tisíc budiž brán literárně. Ačkoli - není daleko větší exot ten, kdo nechá auto ve firmě a jako soumar se táhne tři kiláky domů po svých?

16.7.2017 v 7:35 | Karma článku: 22.48 | Přečteno: 461 | Diskuse

Zdeněk Šindlauer

Sice nevíme co, ale rozhodně to zakazujeme

Ono se určitě něco najde. Cožpak může kdejaký vašnosta jen tak bloumat světem a dělat si, co ho napadne? Ještě by mohl i začít nekontrolovaně přemýšlet a nakonec by kul nekalé pikle proti našemu pokrokovému zřízení.

9.7.2017 v 7:35 | Karma článku: 26.42 | Přečteno: 899 | Diskuse

Zdeněk Šindlauer

Jsem s mobilem aspoň na úrovni A1?

U jazyků už dávno existují úrovně od A1 (poznám, že to není česky) až po C2 (používám i ty nejdrsnější nadávky), tuhle ale jedna personalistka děla, že podobně se prý hodnotí také schopnosti zaměstnance využívat mobil a počítač.

2.7.2017 v 7:35 | Karma článku: 23.54 | Přečteno: 739 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Helena Vlachová

Co komunisté skrývali

Každá totalita je pro člověka špatná. Ať jde o nacismus, nebo o komunismus, žádná z nich nepřináší nic pěkného

26.7.2017 v 6:08 | Karma článku: 14.91 | Přečteno: 578 | Diskuse

Milan Radek

Krev není voda, a gay adopce to nezmění

Chápu 4% populaci když mají své děti, musí mít na ně právo jako každý jiný i v případě rozvodu. Ale adopce cizích dětí je jiné kafe. Ne adopce v nutnosti - sirotkovi je lépe u homo strýčka než v sirotčinci, ať už to dnes nazývají

25.7.2017 v 23:48 | Karma článku: 29.37 | Přečteno: 614 | Diskuse

Libuse Palkova

Židovské arabsky psané písemnictví

Vzhledem k tomu, jaké vztahy dnes panují mezi Židy a Araby může se zdát divné, že by něco takového jako židovsko-arabská literatura vůbec existovalo.

25.7.2017 v 21:37 | Karma článku: 9.85 | Přečteno: 289 | Diskuse

Jana Slaninová

Slaninové extáze od Slaniny

Nemusíte se nechat zvát od chlapa na večeři do luxusního podniku. Stačí, když máte chlapa s fantazií, který neváhá vám způsobit blaho. Prozradím tajemství onoho činu.

25.7.2017 v 20:20 | Karma článku: 13.47 | Přečteno: 363 | Diskuse

Mirka Švarcová

Když žena jen vychovává děti

"To víš, holka, doba pokročila, chceme si vydělat svoje prachy, mít pěkný kozy a vůbec..nechceme sedět doma a čekat na mužíčka než nám přinese nějakou tu korunu, za kterou nakoupíš jídlo, zaplatíš dětem plíny a konec."

25.7.2017 v 17:41 | Karma článku: 14.95 | Přečteno: 646 | Diskuse
Počet článků 428 Celková karma 22.98 Průměrná čtenost 1461

Jsem relativně zachovalý daňový poplatník, vybavený jednou manželkou, dvěma dítky, pěti křížky v baťochu na hřbetě, jakož i dvaceti nadnormativními centimetry a kilogramy; dlouholetý technik strojař; zvědavý čtenář; příležitostný pisálek a kreslíř pro radost; občasný tramp a osamocený tulák; milovník krajin všeho druhu, železnic, češtiny a srandy. O věcech veskrze železničních jsem vypotil asi tisíc obrázků, šest knížek a sbírku statí, třeba tady: http://www.zelpage.cz/?story=1&autor=7675

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Co právě poslouchám

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.