Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Že máme horší potraviny než na Západě? Právě naopak!

5. 03. 2017 7:35:01
Řekněme si to otevřeně: co uděláte se západoevropským párkem, koupeným třeba v Mnichově? Inu, ohřejete jej a sníte. Co uděláte s východoevropským párkem, koupeným v Praze? Inu, ohřejete jej a - ó jé – můžete s ním dělat věcí ...

Slečinky a rozmazlení se pohoršují, že párek východevropský z magormarketu je prý takový humáč, že nad ním zcepení i pes. Ovšem opravdu hladový strávník - nezávisle na tom, zda čtyřnohý nebo dvounohý, mezi párkem západoevropským a východevropským nečiní pražádného rozdílu.

Zato ohřívání, respektive procesy tepelného zpracování již vykazují podstatné odlišnosti. Tepelně přeprocesovaný západoevropský párek už totiž můžete jenom vyhodit. Zato východevropský má širokou škálu dalšího využití.

Nejprve se rozblajzne v měkkou hmotu hadrovité struktury, která se sice nedá pozřít, ale dají se s ní báječně mýt podlahy nebo cídit vnější obaly kotlů parních lokomotiv. Při dalším vaření rozpustné částice párku vytvářejí s vroucí vodou tzv. párkovou páru, která znamenitě pročistí digestoře a ventilační systém budovy. Po odpaření vody v hrnku se na jeho dně nerozpustné částice formují do předmětů struskovitých tvarů, použitelných jako rekvizity pro filmy o mimozemských nestvůrách.

Další fáze procesu již mohou probíhat pouze v dobře vybavených laboratořích špičkových vědeckých pracovišť. Zatímco němečtí výzkumníci se zmohli toliko na ohřev hrnku, vypaření vody a tupý svar nerozpustného zbytku západoevropského párku s hrnkem, čeští vědci ohřívali hrnek přes žíhání a popouštění až k roztavení a vypaření, přičemž východevropský párek postupně přecházel v tvrdou amorfní a posléze krystalickou hmotu, jež navzdory nedokonalé krystalové mřížce převyšovala tvrdostí diamant a bylo jí možno snadno obrábět i vysokopevnostní legované oceli.

Při obtížně dosažitelné teplotě vypařování wolframu (5660 – 5670 °C podle stáří žárovek v kuřárně výzkumného ústavu, z nichž vědci wolfram vytěžili) vykázala škvařenina z východoevropského párku toliko drobnou změnu barvy a mírně sníženou elektrickou pevnost.

Podle odhadu předních odborníků se při teplotách nad 10.000 °C žvanec z východevropského párku štěpí v ostrohrannou hrubou drť, mající zhruba tisícinásobnou životnost ve srovnání s brusivy renomovaných západoevropských značek. Opotřebovaná brusná zrna z východoevropského párku je možné ještě použít jako materiálu pro výplň prasklin asfaltových či betonových vozovek a definitivní opravu dálnice D1. Kdyby existovalo pojivo odolné teplotám okolo 30.000°C, mohla by drť z východoevropského párku posloužit jako tepelně izolační štít pro průlet kosmických lodí hustšími vrstvami sluneční chromosféry.

Reakci východevropského párku na nejvyšší krátkodobě dosažitelnou teplotu 350.000.000°C výzkumníci nemohli ověřit, poněvadž pro povolení zkušebního výbuchu vodíkové pumy u silnice z Bečvár do Drahobudic zatím úředníci nenašli chlívek.

Nicméně i bez toho je naprosto zřejmé, že to západoevropský párek projel na celé čáře. Proč tedy ty nemístné řeči z visegrádské čtyřky?

I když nevím ... minulý týden jsem jednoho významného českého vědce spatřil v kaufáči v Žitavě, an chtivě hrabe v regálu s paštikami

Zřejmě, když je hlad, musí jít věda stranou.

Autor: Zdeněk Šindlauer | neděle 5.3.2017 7:35 | karma článku: 27.54 | přečteno: 1647x

Další články blogera

Zdeněk Šindlauer

Ale já jsem si zpíval!

„Tak jak? Zpíváš si?“ povykuji napříč naší Broadwayí, vida Jardu. „Tovižejo! Akorát nesmím moc votvírat hubu, aby mi nevypadly zuby!“ burácí ctihodná odpověď a chodci pohoršeně se obracejíce vrážejí do kandelábrů.

18.6.2017 v 7:35 | Karma článku: 18.56 | Přečteno: 381 | Diskuse

Zdeněk Šindlauer

Jak jsme konfigurovali práci snů

Vzpomínali jsme s ajťáky, jak kdysi vynalezli konfigurátor na výběr manželky, načež jim z toho po kolektivním a realistickém zadání vstupních dat vylezlo, že ideální manželkou je Mirek Dušín.

11.6.2017 v 7:35 | Karma článku: 19.19 | Přečteno: 519 | Diskuse

Zdeněk Šindlauer

Nejznámnější český úředník vyšel z úřadu

V pátek, již několik minut před koncem zkrácené pracovní doby, se před úřadem o výhodná místa přetlačovali novináři a televizní štáby, aby jako první zaznamenali odchod nejznámnějšího českého úředníka Káji Jiřínka z úřadu.

28.5.2017 v 7:35 | Karma článku: 19.24 | Přečteno: 794 | Diskuse

Zdeněk Šindlauer

Tak kdypak se svezu českou rychlodráhou?

Mršky křížky podél mé nitě života počínají mi strouhat mrkvičku a tak mne tu a tam chytají roupy a vznešeně přemýšlím, čeho slavného se ještě možná dožiju. Vždyť nám naslibovali ne hory a doly, ale přímo Himaláje a Grand kaňony.

21.5.2017 v 7:35 | Karma článku: 22.40 | Přečteno: 415 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Ladislava Šťastná

Jak to vnímám já:... a nezaprší... a nezaprší... a nezaprší...

Tak prý nám konečně nastalo astronomické léto. No, já bych řekla, že ho tu už pár dní máme. Alespoň soudě dle pohledu z okna...

22.6.2017 v 20:20 | Karma článku: 8.39 | Přečteno: 256 | Diskuse

Jan Pražák

Ve víně je pravda

„Lojzo, dvojku bílý Rulandy, jako každej tejden.“ Tak dneska jsou to akorát dva roky, co se mi zabil můj jedinej syn. To je strašný. Bože, proč já mu tehdá to blbý lezení po horách nedokázala rozmluvit.

22.6.2017 v 19:09 | Karma článku: 9.98 | Přečteno: 310 | Diskuse

Jana Slaninová

Pražení pražští pracující

Pocení. Pobíhání. Povadlé plandání podle plotů. Povívání papírem. Pohlédnutí prdelkám po poprsí. Pánové, prosím! Pomalu!

22.6.2017 v 17:20 | Karma článku: 10.23 | Přečteno: 282 | Diskuse

Mário Oláh

Zápis z magického denníka Fratera Saepesa - XVIII.VI.MMXVII

Dokonalý cyklus Veľkej arkány dvadsiatich dvoch zápiskov narušuje dvadsiaty tretí zápis z magického denníka Fratera Saepesa. Frater Saepes použil semeno rastliny sily zvanej Čertov šalát k tomu, aby si zrekapituloval časť života.

22.6.2017 v 13:09 | Karma článku: 12.01 | Přečteno: 120 |

David Dvořák

Přínos senátora Milana Štěcha České republice.

Senátor Štěch opět zaperlil – navrhuje, aby „pseudoživnostníky“ udávali sousedé nebo jiní, kteří na ně narazí. Zvrácenost myšlenky lze srovnat s odměnou za dopadení atentátníků na R. Heydricha.

22.6.2017 v 12:42 | Karma článku: 41.23 | Přečteno: 1508 | Diskuse
Počet článků 423 Celková karma 23.10 Průměrná čtenost 1467

Jsem relativně zachovalý daňový poplatník, vybavený jednou manželkou, dvěma dítky, pěti křížky v baťochu na hřbetě, jakož i dvaceti nadnormativními centimetry a kilogramy; dlouholetý technik strojař; zvědavý čtenář; příležitostný pisálek a kreslíř pro radost; občasný tramp a osamocený tulák; milovník krajin všeho druhu, železnic, češtiny a srandy. O věcech veskrze železničních jsem vypotil asi tisíc obrázků, šest knížek a sbírku statí, třeba tady: http://www.zelpage.cz/?story=1&autor=7675

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Co právě poslouchám

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.